Když tajemník zahude

Ve Vítkovicích se nám změnilo politické ovzduší. Aspoň to tak zatím vypadá. Komunální volby zamíchaly kartami, nejvíce jimi však zamíchal fakt, že se z různým způsobem angažovaných jednotlivců zkonsolidovala místní organizace hnutí ANO. A ANO prostě vyhrává volby. To je fakt a v kterékoli úvaze je nutno s ním počítat coby s axiomem.

Kdo však nespadl z višně a nějaké to desetiletí si v té naší české demokracii odžil, ten ví, že není až tak důležité, jakou stranu si občané zvolí. Neboť politici přicházejí a odcházejí. Kdo zůstává? Úředníci. Úředník je ten, kdo vám dá nebo nedá štempl na stavební povolení. Úředník je ten, kdo předloží nebo nepředloží bytové komisi vaši žádost o přidělení bytu. V úředníkově kanceláři se toho dá mnoho vytvořit, ale také se tam dá spousta věcí ztratit, založit… Když je úředník váš kamarád, povykládá vám spoustu pikantních detailů o různých občanech, ke kterým se dostane v souvislosti se svým úřadováním. Někteří třeba rozdávají soukromá telefonní čísla občanů, když kolega “ze stavu” (ač z jiného obvodu) potřebuje poklábosit o ryze soukromé věci, o které s ním dotyčný občan klábosit nechce.
Úředník je ten, kdo rozhoduje, zda vaše firma bude zařazena do výběrového řízení, ucházíte-li se o státní zakázku. Vždy se to totiž dá zařídit tak, že mu ještě nějaké lejstro od vás pochybí.
A když se na něco z toho přijde? Proboha, vždyť úředník je taky jenom člověk, že… Navíc chráněný zákonem. Služebním.

Když jste politikem s ambicí, víte dobře jednu zásadní věc. Je důležité, aby úředník nešel proti vám. Stejné obstrukce až na hranu šikany totiž může provozovat vůči vám stejně tak, jako se tomuto naučil vůči občanům. Pokud to nevíte, brzy dostanete pocítit, jak to vlastně je, a kdo tady ve skutečnosti drží v rukou všechnu moc. Máte jen dvě možnosti. Šlapat, jak se to úředníkům líbí, nebo nastoupit na trnitou a předlouhou cestu s nejistým výsledkem, jejímž účelem je donutit úředníky, aby se chovali v souladu s tím, co jim zákony ukládají, aby zbytečně neobstruovali, aby nevyžadovali, nač nemají nárok, a naopak, aby činili vše, co jim zákon ukládá se vší profesionalitou. Jak se rozhodnete, to zpravidla souvisí s vaším osobním nastavením priorit. Co je pro vás důležitější? Ta magická aura moci (jakkoli pouze zdánlivá) alespoň na ty čtyři roky nebo slib, který jste složili občanům?

Jak nadpis napovídá, hodlám se věnovat našemu šéfúředníkovi. Tomu mladému muži, který tak oddaně sloužil dosavadní klice ku spokojenosti její. A nyní má sloužit novým „vyslancům občanů“ na radnici. Správný úředník by v souladu se zákonem neměl mít s ničím takovým problém, koneckonců, politiku dělají politici a úředník má pouze zúřadovat, co je po něm požadováno, není-li to v rozporu se zákonem. V kteréžto souvislosti se nezbytně vkrádá myšlenka, co všechno už u nás vlastně bylo zúřadováno. 🙂
Je jistě pouhou shodou náhod, že tolik úředníků, tedy zejména vedoucích jednotlivých odborů, krátce po komunálních volbách náhle ochořelo. Včetně pana tajemníka. Smolný čas. Výkon úřadu je namáhavá práce, koho by to neskolilo.

To, že po celou tu dobu – a vlastně i v těchto chvílích, kdy čtete tento blog – některé staré struktury stále obíhají jednotlivé zastupitele a slibují tu úřad starosty, tu uvolněnou funkci vedoucího v ad-hoc zřízeném výboru, slibují stálý a pěkný měsíční příjem, pokud to klapne, to s tím nemá nic společného. Vůbec nic, vždyť to tady zrovna píšu, neumíte snad číst?

Prostě zcela náhodně několik vedoucích odborů onemocnělo včetně tajemníka. Nemoci nechodí po horách, chodí po lidech. A tajemník je chorý. Těžce chorý, měl obrovský problém i vyklidit svou kancelář, ta záda, to je prostě svinstvo, nemůže nosit těžké věci. Pravda, tady na tomto videu je vidět, že své saky-paky pouze skládá, smotává šňůry atd. Vskutku žádná těžká břemena nezvedá.

Video výše bylo pořízeno konkrétně dne 22. března 2019 v Praze, v klubu zvaném Modrá Vopice, v době, kdy byl pan tajemník v pracovní neschopnosti, datum lze ověřit z níže vloženého screenshotu, jehož autenticitu si kdokoli může ověřit v tomto odkaze https://www.facebook.com/katerina.travnickova.1/videos/2308665372516617/. Musela jsem se prostě podělit se světem o aktuálním dění v Modré Vopici prostřednictvím živého vysílání.

Odpovídá to tomu, co samotná kapela avizovala na svých stránkách zde.

Věru, pan tajemník nebyl rád, že byl takto v době své pracovní neschopnosti zachycen.

Každopádně pan tajemník překvapivě tajemníkuje dál. A nejen to. Zjevně mu otrnulo. Doneslo se mi, že vykřikuje něco o tom, že je třeba něco udělat s Kontrolním výborem, jehož jsem čistě mimochodem místopředsedkyní, neb si tento výbor moc vyskakuje. Kontroluje úředníky, smlouvy, vyžaduje písemné odpovědi a tak. Hrozné. Úředníci si stěžují. Fňuk.

Jsem si jistá, že činnost KV se mnoha strukturám na obvodu nelíbí. Jsem si zrovna tak jistá, že příští zasedání zastupitelstva, které se bude konat dne 17. 6. 2019 bude přinejmenším velmi poučné.
A víte co? Chystám další článek. Bude se jmenovat
Užitkový vůz MAGMA za deset tisíc? Stačí kamarádit s panem radním.
Hezké, viďte.

🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *