Posjezdová o programovém pronikání

Včera, tedy 21. 4. 2018, se sjezdovalo. Členská základna vygenerovala delegáty a pověřila je hlasováním.

Výsledky jsou tyto:

Předsedou KSČM zůstává s. Vojtěch Filip. Svou pozici obhájil i s. Petr Šimůnek. Kdo naopak neobhájil, jsou s. Josef Skála, s. Jiří Dolejš, s. Miloslava Vostrá.

Je-li toto pro KSČM dobře či špatně, to je otázkou názoru. Své názory na vnitrostranickou politiku si v tuto chvíli nechám pro sebe a hodlám je ventilovat výhradně ve vnitrostranických diskuzích. Já se zde trošku pověnuji stranické politice jako takové.

Stranu rozděluje názor na spolupráci s politickým subjektem ANO, dtto majetkem slovenského imigranta a oligarchy Andreje Babiše. Na začátek si dovolím pár citátů soudruha předsedy, abychom si vyjasnili, v jakých rovinách diskuze se vlastně pohybujeme.

„Nemám strach z odlivu voličů. Nejednáme na politické úrovni s oligarchou, ale s vítězem voleb. Jde pouze o prosazení maxima z volebního programu KSČM. Němé přihlížení by poškodilo především občany, kteří dali KSČM svou důvěru. Jedná se o toleranci vlády ve shodných programových bodech, ne o slepou poslušnost.“ Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/predseda-kscm-vojtech-filip-ministra-vnitra-chceme-vybrat-spolecne-s-ano-a-cssd-20180418.html

„Bude se na ní (na vládní politice, pozn. adm.) podílet vždy jen do míry souladu s volebním programem KSČM a jeho faktickou realizací. Necháváme si dostatek prostoru pro případné odmítnutí postupu vlády v rozporu s programovým prohlášením, které je minimálním základem naší tolerance.“ Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/predseda-kscm-vojtech-filip-ministra-vnitra-chceme-vybrat-spolecne-s-ano-a-cssd-20180418.html

„Opakuji, KSČM nevstupuje do vlády a pokud bude mít personální požadavky, tak to budou požadavky na to, aby nominace hnutí ANO nebo nominace ČSSD zajišťovala, že ten kdo bude nominován do vlády, bude schopen plnit ten dohodnutý program, to znamená programové vládní prohlášení. A pokud jde o ministerstva, která mohou svědčit o střetu zájmů buď hnutí ANO, nebo sociální demokracie, tam chceme, aby na tom panovala shoda všech tří subjektů,“ říkal dále na dotaz Blesk Zpráv Filip. Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/538070/nenechame-se-opit-rohlikem-vzkazali-babisovi-z-nealko-sjezdu-soudruzi-z-kscm.html

Dovolte mi nyní, abych si zahrála na prognostičku. Ono, když chce člověk dělat politiku, musí počítat s alternativami; zejména s těmi nejhoršími. Musí předem předpokládat, že lidé se nezachovají tak, jak by to bylo v souladu s plánovaným (přinejmenším tedy deklarativně plánovaným) vývojem žádoucí. To, co nám v postdevolučních (ne, to není překlep) dobách předvedly dosavadní vlády, zejména v podobě privatizačních podvodů, vyvádění státního/veřejného majetku do vybraných soukromých rukou za pomoci podivných zákonů či rovnou jejich obcházením, drastického zhoršení sociálních poměrů pro obyčejné lidi atd., nám dává vcelku přesný model, dle kterého lze podle mého skromného názoru vcelku přesně predikovat, jak si hodlají ti, kdož drží otěže moci, počínat nadále. Je to něco jako uplatnění ověřeného matematického vzorce coby axiomu v dalších rovnicích bez nutnosti ověřovat znova jeho platnost.

Takže budoucnost tak, jak ji vidím já:

KSČM podpoří v hlasování o důvěře vznik vlády ANO spolupracujícího s ČSSD. Všichni vědí, jaké jsou priority pana oligarchy. A oligarcha sestaví vládu, dá dvě, tři ministerská křesla socanům. Na přetřes po čase přijdou „sporné“ body. Pan velkopodnikatel Babiš bude chtít privatizovat. Například nemocnice. Nebo ne, nemocnice ne, tak třeba pozemky kolem nemocnic, budovy strategicky umístěné v blízkém okolí… Zbudujeme privátní reprodukční kliniky… Toto je téma, na které dozajista uslyší ODS, TOP09, určitě Starostové a nezávislí, dokonce i KDU-ČSL, i když tam si v oblasti plánovaného rodičovství nejsem tak jistá. Nebo bude chtít privatizovat nakládání s odpady, rušit malotřídky a privatizovat jejich budovy; státních podniků či podniků, ve kterých je stát strategicky interesován držením balíku akcií přeci je… A stát je mizerný hospodář, ne? Můžeme si vymyslet cokoli, fantazii se meze nekladou, jde-li o zajišťování si pozic na trhu, jsou politikové s trochou filipa ve výhodě. Nějaký ten kůň se vždy najde, ať už černý či bílý. Důležité jsou kšefty.

V první fázi se postaví na zadní komunisté. Nebo také ne, díky privátním médiím a „třídně uvědomělé“ České televizi se informace o zamýšlených privatizacích nedostanou do mainstreamu. Takže soudruzi budou mlčet nebo mlžit, aby nebyli za blbce, protože i v jejich členské základně zaznívaly již dříve hlasy varující právě před tímto scénářem. Navíc mají komunisté dobře spočítáno, že pokud se postaví na zadní, jediné, co můžou udělat, je rezignovat na funkce v čele různých komisí či státních podniků, o které s. Filipovi tolik jde. Pokud parlamentem projde zákon, k jehož prohlasování stačí, aby se ANO domluvilo s jedním jediným politickým subjektem, kterým je ODS, je nutné si uvědomit, že zákon je nadřazen jakýmkoli správním radám, jakýmkoli komisím, jakýmkoli parlamentním výborům.

Zkusme na chvíli předpokládat, že dosud vlažná a selektivně slepá ČSSD „ukáže koule“ a že bude nahlas protestovat. Což není tak jisté, protože v tandemech ODSSD na různých nižších územně – samosprávných úrovních se již dříve privatizovalo docela zvesela a bez uzardění. Ale zkusme to. Jakými mechanismy ČSSD bude disponovat k tomu, aby takovéto úmysly pravice zhatila? Ministerskými křesly? A jak je použije? Na vládní úrovni bude přehlasována. Může se jich vzdát. A máme tu jednobarevnou vládu Babišovu. Jen si vzpomeňme na příběh Věcí Veřejných. Kolik měla tato strana svého času ministerských křesel? A k čemu jí byla? Navíc vláda Babišova nemusí být jednobarevná. Za předpoklad vydařené privatizace dozajista nejeden modrý pták na křesílko kývne. Nějaké morální zásady modrého ptactva? Nenechte se vysmát. Já sama vím, jak pan Stanjura s panem Fialou kryli jednání svého zastupitele, který porušil jejich stranické stanovy, protože v sázce byl podíl na moci a tedy i vliv ODS na další plánované privatizace tady v Ostravě – Vítkovicích. Jen mi nějak hlava nebere, že co vím já, řadová zastupitelka, nevědí soudruzi poslanci.

ODS v tuto chvíli prská především o tom, že se nehodlá podílet na vládě s trestně stíhaným premiérem. Tady někdo skutečně věří tomu, že Andrej Babiš, premiér ČR, půjde do tepláků? Takže si představme, že trestní stíhání skončí, pan premiér bude osvobozen, očištěn a nic nebude bránit té „báječné“ koalici ANO s ODS, jež už nám na mnohých komunálních úrovních tak krásně vykrystalizovala. Voilá…!

Představme si však i velmi nepravděpodobnou alternativu, kdy Andrej Babiš bude odsouzen. A to dokonce nepodmíněně. Zajímavá představa. Co však nastane? ANO jako takové se ocitne bez jednotícího elementu. ANO totiž nemá jednotící ideu, jako například KSČM. Jediná jednotící idea je obsazování postů a nic neříkající fráze o „makání“, o tom, že se „naše děti nebudou stydět“, atd. Ostatně v souladu s výroky některých funkcionářů strany, působících dokonce i v naší městské organizaci, o tom, že „v souladu se závěry 9. sjezdu KSČM je třeba obsazovat rozhodující politické funkce,“ se obávám, že k této politické strategii má nakročeno i KSČM. Což mi velmi nevoní, možná to jsou ty ideové průniky, které stranické vedení neustále deklaruje, nevím, je to jen můj osobní názor utvořený na základě konkrétních a zdokumentovaných činů některých soudruhů. Ovšem vraťme se zpět k tomu, co vlastně nastane, když „Bureš“ skončí v teplákách. ANO se rozpadne. Tečka. V řadách kterých stran začnou bezprizorní poslanci hledat oporu? Kdo vlastně jsou ti lidé, kteří měli jediný úkol/účel, tedy udělat křoví Velkému Andymu? Jak budou hlasovat? Co budou prosazovat? Kdo povede vládu? Dosavadní místopředseda? Faltýnek? To jako vážně? Nebo Vokřál? Či nedejmarx Stropnický?

No, a tohle je ta stabilní vláda ve prospěch občanů, jak nám ji prezentuje stranické vedení. Já vidím jen jeden reálný scénář. Babiš nás použije a pak začne vesele privatizovat s modroptáky a obdobnými kumpány. Tohle přesně nastane. Vytře si zadek jak s námi, tak se sosany. Tak to totiž v politice chodí, jde-li o odklánění veřejných prostředků do soukromých kapes. Nevidím jediný důvod, proč by příští roky měly vypadat jinak, pokud se volič neprobere.

A on se neprobere. Stejně tak jako jsem v druhém odstavci své prognózy nastínila, že soudruzi poslanci včetně předsednictva strany mohou i mlžit, aby nevypadali jako idioti – a to jde o relativně inteligentní lidi! – stejná a ještě přísnější kritéria co se (sebe)reflexe týče, lze úspěšně aplikovat na každého jednotlivého občana. Málokdo je ochoten připustit, že se mýlil, a to i jako volič. Pokud budou předčasné volby, zase to nahážou Babišovi. Občané milují mučedníky. Zejména ti starší. A Babiš ho ze sebe vcelku úspěšně dělá. Má na to marketéry a PR agentury. Proto zejména seniorská voličská základna KSČM obrátila v posledních volbách svou pozornost k ANO. Andrej Babiš navíc nestydatě vyzobával ve svých předvolebních prohlášeních perličky z programu KSČM. V předvolební rétorice ANO však není ani zmínka o zastavení privatizací, o podpoře státních podniků atp. Nikoho to ale nevzrušuje. Komunisté by neměli vyjednávat o podpoře Andreje Babiše a jeho ANO, měli by stříhat ušima a ostře se vymezovat. Právě kvůli občanům ČR. Pokud vedení KSČM neví o konkrétních případech, které ilustrují pouhou deklarativnost předvolebních prohlášení Babiše, já sama osobně dodám několik komunálních ilustrací z Ostravy. A jsem si jistá, že nejen já.

KSČM by však měla stříhat ušima i kvůli sobě. Z hlediska psychologického, přičemž politický marketing je především o psychologii, soudruzi, prosím, řekněte mi někdo, proč by měl volič volit KSČM s volebním potenciálem v řádu jednotek procent a nikoli ANO s oprávněným předpokladem absolutní většiny, když nejen ANO, ale i KSČM ústy svého předsedy otevřeně deklaruje, že tyto dva subjekty mají programové průniky!?

Jak toto vůbec může někdo prohlásit v době, kdy strana bojuje o jednotky procent, když něco takového vskutku s jistotou vůbec nelze tvrdit!?

Kde máte ten volební program ANO s těmi programovými průniky, soudruzi!? KDE!?

(Je to věkem? Nebo čím to je? Fakt koryta? Co si o tom má průměrně či nadprůměrně inteligentní člověk myslet?)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *