Past na otroka

S krátkou předmluvou – pastí je spousta. Tato je však tak jedinečná, že není možné, aby zde byla omylem.

Když jsem přijela z Anglie do ČR ve třetím měsíci těhotenství, měla jsem už za sebou docela děsivou krvácivou příhodu. Takže jsem se zařadila do kategorie „rizikáčů“ v pracovní neschopnosti. I přesto jsem se vypravila na Úřad práce. Člověk musí. Kdo by za něj platil zdravotní a sociální pojištění, že. A tahle kategorie zlodějských povinných poplatků je přece jedním z oblíbených krmítek pro exekutory. Když jsem předložila všechny dokumenty příslušné úřednici, odmítla mě zaregistrovat. Že prý jsem v pracovní neschopnosti, takže mám smůlu. Marně jsem vysvětlovala, že žádnou nemocenskou nečerpám, že nikde na žádném úřadě nejsem takto registrována a že už slyším v duchu bouchání exekutorů na vrata kvůli dlužným poplatkům. Jsi dočasně neuplatnitelná na trhu práce, socko, nemáš tu co dělat. Tečka.

Odbelhala jsem se tedy s nepořízenou na obecní úřad. Tam si umyli ruce, že prý nemohou pro mě nic udělat, že oni nemohou nabádat ÚP, ale že ani žádné dávky mi poskytovat nemohou, protože nejsem vedená na ÚP. Toto bylo v roce 2010.

Střih.

Máme rok 2016. Hážu ručník do ringu coby OSVČ. Nemohu si dovolit každý měsíc platit zdravotní a sociální pojištění – mají tam totiž, filutové jedni, podlahu i strop. Dolní limit pro socky, aby náhodou neplatily příliš málo (ksindl jeden), je Kč 1.823,– (ZP) plus Kč 1.972,– (SP) tedy dohromady bratru takřka čtyři kolíky. A ten horní, ten je pro elitku, pro vyvolené, aby nedopláceli příliš mnoho na nás, na plebs, na ty líné socky.

Byly v tom i zdravotní problémy, od listopadu souboj s bacilem, vánoce v horečkách, nakonec jakýsi zánět v pravé ruce.

Je leden, sypu do sebe brufíky a běžím na pracák, odvody nejsou žádná sranda. Vyplňuji formuláře, to víte, že nejsem v pracovní neschopnosti, skrývám ovaz stahovákem pod rukáv, jsem úplně zdravá, jistěže ano. Ne, to nic není, jo, ten podpis, no, to víte, nemám kloudný rukopis, jsem dysgrafik…

Žalujte mě za lhaní na ouřadech!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *