Co se vám ve Vítkovicích nikdy nepřihodí? – AKTUALIZACE

Nikdy vám neposkytnou informace o čemkoli, dokonce ani v těch nejzákladnějších věcech, dokud si to nevyřvete. Páni radní se zřejmě domnívají, že jsou neomezenými vládci a panovníky na daném katastru a občané jsou jejich vazalové. Úředníci naší radnice se v souladu s touto konstrukcí chovají jako věrní lokajové a na žádost o poskytnutí informací reagují často podrážděně a arogantně. Taková harmonická feudální symbióza vrchnosti žijící z našich desátků. (Kéž by šlo o pouhé desátky!!!)

Jde-li o zveřejňování informací například na virtuální úřední desce obce, naší vrchnosti zcela uniká rozdíl ve významu sousloví „zveřejnění dokumentu“ a „sdílení dokumentu“. O čem vypovídá tato elementární neznalost? I kdyby jen o neznalosti, je to v případě těch, kteří mají být našimi zastupiteli, dost špatně.

Takže se například já nedozvím, proč se mi kraváluje celý den nad hlavou, proč mi padá omítka do polévky a proč musím za dveřmi svého bytu zakopávat o drát vedoucí z elektrické rozvodné skříně. Proč je tento drát umístěn tak, jak je umístěn, zda je správně zapojen a odborně revidován, a zda nehrozí žádná bezpečnostní rizika, např. úraz elektrickým proudem – a proč to vlastně mám vůbec tolerovat a tuto podezřelou instalaci nenechat demontovat.

Vkládám obrázek pro ilustraci, dle názoru několika elektrikářů s platnou normou jde o hodně fušerskou práci hraničící s obecným ohrožením. Dost ostudné na to, že v čele naší radnice se údajně vyskytují rovněž vyučení elektrikáři.

DSCF0233

Kdyby náhodou zcela nedopatřením někdo z vrchnosti zabloudil na tento můj obskurní web, nabízím (zdarma!) ke stažení vzor dokumentu – Oznámení obyvatelům domu. (Neosobuji si žádný copyright, dokument si lze upravovat dle libosti.)

oznameni

Takto bych si to představovala já, něco podobného by mělo vždy viset na viditelném místě v domě, kterého se to týká, např. na vchodových dveřích. Jenže já jsem v opozici. Vědět, co se sluší a patří, však dle mého skromného názoru není otázkou stranické ideologie či pozice v zastupitelstvu. Ano, může se stát, že někteří lidé nevědí, co se sluší a patří. Tak teď už to vědí, splnila jsem svou povinnost, informovala jsem.

Že nejde o praxi až tak neobvyklou, dokazují dva příklady namátkou na internetu zachycené. Například zde a zde. Holt, někde to jde. U nás ne.

AKTUALIZACE – ani ne týden na to, co jsem se zde takto rozčílila, a pochopitelně jsem měla i verbální střet s chlápkem u rozvodné skříně, neboť jsem – z jeho hlediska patrně drze a neoprávněně – požadovala informaci, co že to má být, kde mají povolení a případné potvrzení o revizi, zjevilo se u nás služební vozidlo ČEZu. Netuším, co všechno proběhlo, nemám ani ponětí, zda názorový střet pracovníka ČEZu s “pachateli” této nestandardní elektroinstalace se nesl v obdobném duchu jako ten můj. Nemám totiž tendence šmírovat své sousedstvo ani kohokoli jiného, kdo se mihne kolem našich dveří (kéž by nás bylo více!). Každopádně výsledkem byl tento podivuhodný aparát:

DSCF0255[2]

Podivuhodný proto, že jsem jej za takřka čtyřicet let svého života nikdy nikde neviděla. Zato však obrázek výše jsem už párkrát viděla. Mám na mysli ty nebezpečně vyhlížející dráty, tu absenci extra elektrických hodin. Ano, bylo mi řečeno jinými, zkušenějšími harcovníky, že takto se to prostě dělá. Dobrá. Je spousta věcí, které se takto prostě dělají. Přestože jsou v rozporu se směrnicemi, normami, či dokonce se zákonem. Ne však tam, kam dohlédnu. Nezachráním svět, to vím. Ale mohu maličko přispět k tomu, aby byl život o kousek snesitelnější i pro ty, kteří nemají hroší kůži a kachní žaludek. Malou protekcí to totiž začíná a velkou úřední šikanou to zpravidla končí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *