Rok se s rokem sešel

Tohle bude jen taková malá rešerše. Spíše zpráva pro ty, kteří třeba i laškují s myšlenkou, že by šli do nějaké té veřejné funkce a netuší, co to obnáší. Povzdech. Nedělejte si žádné iluze o zastupitelstvu. Nevím, proč se spousta lidí domnívá, že jde o nějaký ctihodný úřad. V zastupitelstvu jsou lidé, které zajímá veřejnost a její každodenní starosti, spíše výjimkou. Většina z nich je v zastupitelstvu, protože jim dělá dobře na libido, že se mohou pyšnit veřejnou funkcí. Ten obraz, image ctihodného občana, funguje oběma směry. Dobře to zní naivním občanům a dobře se cítí i ctihodný zastupitel, že se vydělil z masy bezejmenných.

Největší ambicí kandidáta na funkci zastupitele je pak stát se přinejmenším místostarostou, ne-li rovnou starostou. Důvodem je jednak prestižnost funkce, druhak jistý (tím myslím zajištěný) příjem po čtyři roky – upřímně, kdo z běžných bezejmenných občanů má v dnešní době alespoň tuto jistotu?

Starosta a místostarostové se pak obklopí radou, kdy tato rada následně usilovně schůzuje. Prakticky zajišťuje chod obce, tu lépe, tu hůře či vůbec. Ne každé rozhodnutí rady musí nutně projít zastupitelstvem a tímto být schváleno, jediné, co zastupitelstvo musí posvětit)*, je nakládání s majetkem obce. Ovšem to také ne vždy. Zastupitelstvo nemá vliv například na různé “reprezentační výdaje” či nákupy kancelářského vybavení.

Pravdou je, že zastupitel může zvednout téma, pakliže se mu některé rozhodnutí pánů radních nepozdává. Zpravidla však pouze a jen na efekt, rada je orgán, který v zastupitelstvu má a musí mít podporu, jinak by se páni radní brzy doradili, takže zastupitelé, kteří radu podporují, nezvednou téma žádné, byť by bylo sebekřiklavější. A opozice, tedy ti, kdo radu nepodporují, může střílet, ale střílí slepými, udělá to trochu rámusu, trochu rozruchu, ale nic se nezmění. Je přehlasován. On začasté ani ten rámus nikdo nezaslechne, natož aby to někoho rozrušilo, protože voliči se starají jen zřídka, co že se to děje na zasedáních zastupitelstva.

Je velké štěstí pro obec a občany, jsou-li v zastupitelstvu lidé, kteří jsou ochotni zajímat se alespoň o to, co projednává rada. Když pak páni radní chtějí prosadit něco, ehm, kontroverzního, bez účasti zastupitelstva, něco, čím by se nechtěli ani podporující zastupitelé ušpinit, stačí takovému zastupiteli vhodně rozvířit bubny neoficiálních tamtamů, optat se tuhle či onde, dožadovat se podrobností a problém sám zmizí, už proto, aby si opozice nemohla připsat kladné body. Ne vždy je to však žádoucí efekt. 🙂

V čem je tedy to kouzlo? Nevím, netuším. Odjakživa jsem byla spíše člověkem práce, radši se kochám kupou (mnou) vyžehleného prádla či (mnou) dobře vysoustruženým chrupem spokojeného pacienta nežli svým vlastním obrazem. Veřejné funkce rozhodně přitahují exhibicionisty a egomaniaky. Taky se doporučuje, ehm, názorová pružnost a hroší kůže. Pokud nemáte žádnou z těchto diagnóz, nebude to pro vás snadné. Neptejte se, kterou z uvedených diagnóz trpím já sama. Pochybuju, že byste uvěřili, kdybych popravdě odpověděla. Už proto, že tyhlety floskule o odpovědnosti, budoucnosti etc. vypouštějí právě ti, kteří si z nich udělali marketing. Aspoň něčím bych se ráda lišila. Takže… No comment.

* Jedná se o přenesený význam slova, uvozovky jsem nepoužila záměrně, a to proto aby měl jeden konkrétní veřejný činitel nad čím masturbovat 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *